Concept:When silver is drawn into a wire, its volume remains the same.Explanation:The wire is a cylinder.Diameter =1mm=0.1cm, so radius r=20.1=201cm.Let the length of the wire be L.Volume of wire =πr2L.Given volume =66cm3.So, π(201)2L=66.Using π=722:722×4001×L=66.L=2266×400×7.L=8400cm.Convert to metres: L=1008400=84m.Answer:The length of the wire is 84m.So, the correct option is B.