Show Para
Ques No: 36-40
Direction: Data given below shows the requirement in producing 1 unit of several products. The raw material is given in kg which is required for the production of 1 unit of each product. Unit of labour tells the number of workers used on that product. Overhead shows the price in Rs. required to manufacture one unit of that particular product.
Wage per labour is Rs. 35
Price per kg of raw material is Rs. 25
Direction: Data given below shows the requirement in producing 1 unit of several products. The raw material is given in kg which is required for the production of 1 unit of each product. Unit of labour tells the number of workers used on that product. Overhead shows the price in Rs. required to manufacture one unit of that particular product.
Wage per labour is Rs. 35
Price per kg of raw material is Rs. 25
Go to Question:
More Free Exams:
- IBPS Clerk Mains Previous Papers
- IBPS Clerks Model Papers
- IBPS Clerks Previous Papers
- IBPS PO Mains Previous Papers
- IBPS PO Model Papers
- IBPS PO Previous Papers
- IBPS RRB Officers Previous Papers
- IBPS RRB PO Mains Papers
- IBPS RRB PO Previous Papers
- IBPS SO Model Papers
- SBI Clerk Previous Papers
- SBI Junior Associate Model Papers
- SBI PO Model Papers
- SBI PO Previous Papers