Concept:When a solid is melted and recast, its volume remains unchanged. So, equate the volume of the sphere with the volume of the cone.Explanation:Radius of the spherical ball: rs​=26​=3 cm.Volume of the sphere: Vs​=34​πrs3​=34​π(3)3=36π cm3.Radius of the cone base: rc​=212​=6 cm.Let the height of the cone be h.Volume of the cone: Vc​=31​πrc2​h=31​π(6)2h=12πh cm3.Since volume is conserved, Vs​=Vc​.36π=12πh.Cancel π: 36=12h.h=1236​=3 cm.Answer:The height of the cone is 3 cm, so option A is correct.