Concept:The volume of a cone links its radius and height, and its curved surface area uses the slant height.Explanation:Volume of cone is 31πr2h.Given h=24cm and volume =1232cm3, using π=722:31×722×r2×24=1232r2=22×81232×7=49r=7cmSlant height is l=r2+h2.l=72+242=625=25cmCurved surface area =πrl=722×7×25=22×25=550cm2Answer:550cm2