Concept:Water flowing through the pipe fills the tank, so volume of water equals tank base area times rise in water level.Explanation:Speed =10km/hr=10×185=925m/s.Time =21hr=30×60=1800s.Length of water column =925×1800=5000m.Pipe area =40cm2=1000040=2501m2.Volume of water =5000×2501=20m3.Tank base area =80×40=3200m2.Rise h=320020=1601m.Convert to cm: h=1601×100=85cm.Answer:85 cm, i.e. option B.