Concept:Use the volume of the beam and the given weight per unit volume to find its weight.Explanation:First, convert thickness and height into metres.22.5 cm=0.225 m20 cm=0.20 mVolume of the beam is:V=9×0.225×0.20V=0.405 m3Weight of the beam is:W=0.405×50W=20.25 kgAnswer:The weight of the beam is 20.25 kg, so the correct option is A.