Concept:When stock is bought at a premium, the market price is more than its face value.Explanation:Face value of the stock =Rs 5000.Premium =5% on face value.So market price of Rs 100 stock =100+5=Rs 105.Cost of purchase =5000×100105​.Cost =Rs 5250.Answer:The cost of Rs 5000, 10% stock at 5 premium is Rs 5250.