Concept:Volume of water flowing through the pipe in 40 minutes equals the volume added to the cuboid tank.Explanation:Pipe cross-section area =5cm×3cm=0.05m×0.03m=0.0015m2.Speed of water =10m/s.Time =40min=40×60=2400s.Volume of water in 40 minutes =0.0015×10×2400=36m3.Let the water rise to height h in the tank.Tank base area =7.2×2.5=18m2.So, 18×h=36.Thus, h=1836=2m.Answer:The water level will rise to 2m, so the correct option is B.