Test Index

NCERT Class XI Chemistry Equilibrium Solutions

© examsnet.com
Question : 58 of 73
Marks: +1, -0
The solubility of Sr(OH)2\mathrm{Sr(OH)_2} at 298 K is 19.23 g/L of solution. Calculate the concentrations of strontium and hydroxyl ions and the pH of the solution.
Solution:  
Molar mass of Sr(OH)2\mathrm{Sr(OH)_2} = 87.6 + 34 = 121.6 g mol−1\text{g mol}^{-1}
Solubility of Sr(OH)2\mathrm{Sr(OH)_2} in moles L−1\text{L}^{-1} = 19.23 g L−1121.6 g mol−1\frac{19.23\,\mathrm{g\,L^{-1}}}{121.6\,\mathrm{g\,mol^{-1}}} = 0.1581 M
Assuming complete dissociation, Sr(OH)2\mathrm{Sr(OH)_2} → Sr2++2 OH−\mathrm{Sr}^{2+} + 2\,\mathrm{OH}^-
∴ [Sr2+][\mathrm{Sr}^{2+}] = 0.1581 M, [OH−][\mathrm{OH}^-] = 2 × 0.1581 = 0.3162 M
pOH = –log (0.3162) = 0.5,
∴ pH = 14 – 0.5 = 13.5
© examsnet.com
Go to Question: