Test Index

CBSE Class 12 Chemistry 2020 Delhi Set 1 Solved Paper

© examsnet.com
Question : 28 of 37
Marks: +1, -0
SECTION -C

A 0.01m aqueous solution of AlCl3 freezes at 0.068C. Calculate the percentage of dissociation.
[Given : Kf for Water =1.68Kkgmol1 ]
Solution:  
Given, m=0.01m
Tf( s)=0.068C
Kf(aq)=1.86Kkgmol1
Tf=iKfm
i=TfKf×m
i=0.0681.86×0.01m=3.65
AlCl3Al3++3Clinitial 1mol00 At equilibrium 1αα3α

Total number of moles at equilibrium
=1α+α+3α=1+3α
l= Total no. of moles at equilibrium Initial no. of moles
=1+3α1
3.65=1+3α
α=3.6513
Percentage dissociation =0.88%.
© examsnet.com
Go to Question: